bitki ara sepet
Buradan Başlayın
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle , ilçe veya il girin.
anasayfa

Starliçe, Cennet Kuşu Bitkisi


Filtrele ve Sırala
Çiçek Çeşitleri
Tasarım Tipi
Fiyat
Gönderim Amacı
Renk
Sıralama

Starliçe, Cennet Kuşu Çiçeği Siparişi

Starliçe, Cennet kuşu çiçeği, bulunduğu ortama tropikal bir etki katmak isteyenlerin ilk tercih ettiği bitki olarak öne çıkıyor. Eğer sende bulunduğun ortama tropikal bir etki katmak istiyor yada sevdiklerini mutlu etmek istiyorsan starliçe, cennet kuşu çiçeğini Heryerbitki'nin 5 farklı renkte saksı seçeneklerinden dilediğini seçerek sipariş verebilir, hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkartabilirsin. İster masa üstü bitkisi olarak istersen geniş bir odanın en güzel tamamlayıcısı olarak kullanabileceğin farklı boylardaki cennet kuşu çiçekleri en uygun fiyatlarıyla sadece Heryerbitki'de! Salon çiçekleri kategorisinde deve tabanı ile birlikte en çok tercih edilen çiçek olan cennet kuşu bitkisinin bakım ihtiyaçlarına beraber göz atalım.

Starliçe, Cennet Kuşu Çiçeği Bakımı

Cennet kuşu çiçeğinin kökeni Afrika'dır. Cennet kuşu çiçeğinin diğer adı starliçe olarak bilinmektedir. Sıcak ve tropikal iklimlerde yetişen starliçenin bulunduğu odanın yeteri kadar yüksek neme sahip olduğuna emin olmalısınız. Düzenli aralıklarla nemli bir bez yardımı ile yapraklarını silmeniz bitkinizin sağlıklı gelişimini destekleyecektir. Direkt gün ışığına uzun süre maruz kalması yapraklarında yanıklar oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle aydınlık bir odada direkt gün ışığı almadığı konumlardan hoşlanır.

Starliçe Çiçeği Çeşitleri

Güney Afrika kökenli starliçe, cennet kuşu çiçeğinin çeşitleri hem iç hem dış mekana tropikal bir hava katmak isteyenler açısından oldukça merak edilmektedir. Güzel çiçekleri ve geniş gösterişli yapraklara sahip starliçe çiçeğinin çeşitleri şu şekilde: 

  • Strelitzia reginae (Cennet Kuşu Çiçeği): En yaygın türüdür. Büyük, parlak turuncu, mavi çiçekleriyle bilinir.
  • Strelitzia nicolai (Beyaz Cennet Kuşu Çiçeği): Regina türüne benzer ancak daha geniş ve gösterişli yapraklara sahiptir.
  • Strelitzia juncea (İğneli Yaprağı Cennet Kuşu Çiçeği): İnce yapraklarıyla mekanlarında dar alanları olanların tercih ettiği bir starliçe türüdür.
  • Strelitzia caudata: Bu tür, diğer starliçe çeşitlerinden daha büyük, koyu yeşil yapraklara ve uzun, sivri uçlu çiçeklere sahiptir.
  • Strelitzia alba: Bu tür, genellikle beyaz çiçekleri olan büyük yapraklara sahiptir. Strelitzia nicolai'ye benzer ancak daha az yaygın bir çeşittir.
  • Strelitzia alba: Beyaz çiçekleri olan büyük yapraklara sahiptir. Strelitzia nicolai'ye benzer ancak daha az yaygın bir çeşittir.

Starliçe Nasıl Çoğaltılır?

Starliçe çiçeği 2 yöntemle çoğaltılabilir: tohumlar veya kökten ayırma yöntemi. İki yönteminde nasıl uygulanacağını sizler için kaleme aldık.

  • Tohumlarla çoğaltma: Taze ve sağlıklı bir starliçe çiçeğinden toplanmalıdır. Olgunlaşan tohumlar kahverengi renge dönüşecektir. Bir kaç gün suyun içerisinde bekleyen tohumlar ardından iyi drenajlı bir toprağın içine karıştırılmalıdır. Ekilen tohumlar nemli tutulmalı ve ılık bir ortamda bakılmalıdır. Çimlenme gerçekleştikten sonra daha büyük bir saksıya alınabilir.
  • Kök ayırma yöntemi: Starliçe çiçeği yetişkin bir çiçekten kök ayırma yöntemiyle çoğaltılabilir. Bitkiyi strelil bir makas yardımıyla ana çiçekten ayırırdıktan sonra drenajlı bir toprağa ekilebilir. Yeni bitkiyi toprağa ekin ve yeni bitkinin toprağının nemli kalmasını sağlayın.

Starliçe Çiçeği Anlamı Nedir?

Starliçe çiçeği "Umut ve Yeniden Doğuş" anlamlarına gelir. Parlak renkleri ve benzersiz formu çiçeğin bu anlamı almasını sağlamıştır. Starliçe çiçeği farklı kültürlerle farklı anlamlara sahip olsada en çok bilinen diğer anlamları "doğal güzellik, umut ve zenginlik"tir.

Starliçe Ne Zaman Çiçek Açar?

Starliçe bitkisinin çiçek açması için 3-5 yaşına ulaşması gerekir. 3-5 yaş olgunluğuna gelen starliçe uygun yetişme ortamında çiçek açacaktır. Daha büyük ve daha sağlıklı bitkiler daha sık çiçek açmaktadır. Starliçeler ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açmaktadır.

Starliçe Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Her dönem gösterişli yaprakları ve olağanüstü çiçekleriyle yaşam alanlarımıza misafir olan starliçe çiçeği bu eşsiz görünümün sağladığı estetik fayda dışında bulunduğu ortamın hava kalitesini yükseltmesi, konsantrasyonu arttırması ile bilinir.