İLK ALIŞVERİŞE %10 İNDİRİM! 150TL+ KARGO BEDAVA!

bitki ara sepet

DEVE TABANI BİTKİSİ BAKIMI NASIL OLMALI?


Deve tabanı bitkisinin kökeni yağmur ormanlarıdır.  Yağmur ormanlarında üstte gelişen büyük yapraklar delinir ve kendini aralıklı hale getirir böylelikle alttaki yapraklar da güneş ışığı alabilir. Yapraklarının o güzel görüntüsünü de buna borçludur. Bu nedenle merhamet ve sevgiyi sembolize eder. Büyük yeşil yapraklarının pozitif enerji yaydığına inanılır.

 

Gün ışığı aldığı ortamlarda daha hızlı gelişim gösterir. Gün ışığı sever ancak yaprakları sarıya dönmeye başlarsa gün ışığından biraz uzaklaştırmanız onu mutlu edecektir. Yapraklarını arada sırada süngerle hafifçe silebilirsiniz. 

 

 

Bakımı oldukça kolay olan bu bitkimizin temel ihtiyaçları şöyledir:

SU: İlkbahardan sonbahara dek haftada 2 kere, kışın ise haftada 1 defa sulamanız onu mutlu edecektir. Sıcak ve nemli günlerde bitkinizin toprağının ıslaklığını parmağınız ile kontrol edebilir eğer toprağı kuru ise su takviyesi yaparak gelişimine destek olabilirsiniz.

 

IŞIK: Direkt gün ışığı almadığı, aydınlık ortamları tercih eder.

 

BESİN: Deve tabanı bitkinize yaz ve ilkbahar aylarında besin takviyesi uygulayarak gelişimime katkıda bulunabilirsiniz.

 

Ek bakım bilgileri:

Bitkinizin yapraklarını ıslak, nemli bir bez yardımı ile düzenli aralıklarla silmeniz bitkinizin gözeneklerini açarak daha hızlı gelişim göstermesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra zararlı böceklerin oluşumunuda engelleyecektir.

 

 

Monstera bitkimin yaprakları sarıya dönüyor ne yapmalıyım?

 

Deve tabanı bitkisi, dua çiçekleri gibi sularken kullandığınız suyun ph derecesine karşı hassastır. Sulama suyunuzun mutlaka içme suyu olmasına dikkat edin. Bunun yanı sıra sulama yaptıktan sonra bitkinizin altında biriken fazla suyun tahliye deliğinden dışarı çıktığına emin olun. Saksının altında biriken fazla su köklerin çürümesine sebep olduğu için kullandığınız saksının alt kısmında mutlaka tahliye deliği olması gerekmektedir. Eğer bitkiniz yeni yapraklar vermeye başladıysa yaşlı yaprakların sarıya dönmesi normal bir durumdur. Bitkinizin sağlığı açısından kokrulacak bir durum yoktur.

 

Monstera bitkimin yaprakları düşüyor ne yapmalıyım? 

 

Monstera bitkisinin yapraklarınının aşağı sarkması sulama ile ilgili bir problem olduğuna işaret eder. Genellikle az sulanmadan kaynaklı olarak ortaya çıkan bu durum bitkimize düzenli aralıklarla verdiğiniz su miktarını arttırmanız ile kolaylıkla çözülecektir. Bitkinin bulunuduğu ortamın nem seviyesini yükseltmeniz bitkinin sağlığı açısından önemlidir. Deve tabanı bitkileri yağmur ormanları bitkisi olmaları nedeniyle yüksek nem seviyesine sahip ortamlarda daha sağlıklı gelişim göstermektedir. 

 

 

                    Monstera Deliciosa Satın Al                                                   Monstera Adansonni Satın Al

 

Farklı deve tabanı türlerimize 6 farklı saksı seçeneğiyle aşağıda linkten ulaşabilirsin!

 

Link: Deve Tabanı türleri

 

Aklına takılan her türlü soru için info@heryerbitki.com mail adresine yazmaktan çekinme!