bitki ara sepet
Buradan Başlayın
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle , ilçe veya il girin.
anasayfa

DUA ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL OLMALI?


Filtrele ve Sırala

Dua çiçekleri egzotik görünümlü yağmur ormanları bitkileridir. Egzotik görünümlerinin yanı sıra, sabah açılıp akşam kapanan hareketli yaprakları ile son yılların en popüler saksı çiçekleri arasında yer alıyor. Maranta, Makoyana, Whitestar ve Medallion gibi türünün en sevilen dua çiçeklerinin bakım ihtiyaçlarına beraber göz atalım.

 

Dua Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalı? Sulama, Işık ve Besin İhtiyacı

  • SU: Haftada 1 defa toprak yüzeyi tam kurumadan sulamaya özen gösterin. Kalatya dua çiçekleri nemli toprak sever. Bu nedenle hiç bir zaman toprağının tam olarak kurumasına izin vermeyin. Bulunduğu ortamın nem seviyesini arttırmanız toprağının daha uzun süre nemli ve ıslak kalmasını sağlayacaktır. Bunun dışında dua çiçekleri kullanmış olduğunuz suyun kalitesine karşı çok hassastır. Musluk suları içerisindeki kireç nedeniyle dua çiçeklerinde lekeler oluşturup sağlıklarını bozabilmektedir. Dua çiçeklerini sularken içme suyu kullanmanızı öneriyoruz.
  • IŞIK: Direkt güneş ışığı almadığı, aydınlık ortamları tercih eder. Direkt gün ışığına uzun saatler maruz kalması yapraklarında yanık lekelerine neden olacaktır. Tam gölge odalarda ise yaprakları gerekli gün ışığı alamadığı için sarıya dönecektir. Az ışıklı ortamlara uyum gösteren bir yapıya sahiptir. 
  • NEM: Yağmur ormanı bitkileri oldukları için nemli ortamlarda iyi gelişim gösterir. Eşsiz renkleri ve desenlerine koruması için nemli ortamlara ihtiyaç duyar. Dua çiçeği türlerini bir arada konumlandırmanız bitkinin kendi nem ortamını sağlamasına katkıda bulunur.
  • BESİN: İlkbahar ve yaz ayları dua çiçeklerinin en hızlı gelişim gösterdiği aylardır. Yaz ve ilkbahar aylarında ayda  1 defa bitki besini kullanmanız bitkinizin sağlıklı gelişimini destekleyecektir. Kış ve sonbahar aylarında bitki besini vermemelisiniz. 

 

Dua Çiçeği Ek Bakım Bilgileri:

Dua çiçeklerini içme suyu ile sulamanız çiçeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyecektir. Tropikal yapısı gereği hava akımın olduğu kapı, pencere ve klima önü gibi alanlarda bulunmaktan hoşlanmayan calathea türleri nemli, sıcak ortamları sevmektedir.

Nemli bir bez yardımı ile düzenli aralıklarla yapraklarını silmeniz bitkinizin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Solan yapraklarını temiz bir makas yardımı ile almanız bitkinin sağlıklı gelişimi açısından önemlidir.

 

Dua çiçekleri bakımında karşılaşılan sorunlar ve çözümleri

Dua çiçeğimin yaprakları kıvrılıyor?

Dua çiçeğinin yapraklarının kıvrılması az sulandığına işaret eder. Bitkimiz su ihtiyacını yapraklarını buruşturarak belli eder. Düzenli bir sulama ile bitki kolayca eski sağlığına kavuşacaktır.

 

Dua çiçeğimin yaprakları sarardı?

Dua çiçeğinin yapraklarının sararması çok fazla sulandığına işaret eder. Sulama dönemleri arasındaki zamanı uzatmanız sağlığın kavuşması açısından önemlidir.

 

Dua Çiçeğimin üzerinde siyah noktalar oluştu?

Dua çiçeklerinin yapraklarında siyah noktalar oluşması sulama suyunuzun kalitesi ile alakalıdır. İçme suyu kullanarak sulamanız bitkinin sağlıklı gelişimini destekleyecektir.

 

Eşsiz desenleri ve dayanıklı yapısıyla sevdiklerinizi ve kendinizi mutlu etmek istediğinizde ilk tercihlerden biri olan dua çiçeği türlerini dilerseniz 5 farklı çömlek saksı seçeneğenimiz ile dilerseniz çiçek sepeti içerisinde satın alabilirsiniz.

 

Dua Çiçeği Türleri Nelerdir?

Dünya üzerinde 50+ dua çiçeği türü bulunmaktadır. Özel ve göz alıcı desenlere sahip dua çiçeği ailesinin en dikkat çeken 9 türünü sizin için sıraladık.

 

Calathea Whitestar

Beyaz, yeşil ve kırmızının tüm tonlarını barındıran eşsiz güzellikteki Calathea Whitestar.

beyaz saksı içerisinde whitestar dua çiçeği

 

 

Calathea Makoyana

Calathea Makoyana bitkisinin üzerindeki eşsiz desenleri nedeniyle "tavuskuşu bitkisi" olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz?

kırmızı saksı içerisinde calathea makoyana bitkisi

 

 

Calathea Orbifolia

Geniş ve gösterişli yapraklara sahip dua çiçeği türü arıyorsanız işte tam karşınızda! Calathea Orbifolia.

geniş yapraklarıyla calathea orbiolia dua çiçeği

 

Calathea Triostar

Alt yaprakları en az ön yüzeyindeki yapraklar kadar dikkat çekici bir dua çiçeği mi arıyorsunuz? Calathea Triostar, koyu bordo arka yapraklarıyla bulunduğu odada tüm dikkatleri üzerine çekecek.

çömlek saksıda dua çiçeği

 

 

Calathea Rattlesnake

Kendine özel desenlere ve yaprak kıvrımlarına sahip: Calathea Rattlesnake

plastik saksıda calathea rattlesnake

 

 

Calathea Ornata

Yaprakları fırça darbeleriyle çizilmişcesine düzgün ve dikkat çekici olan: Calathea Ornata 

terracotta saksıda calathea ornata bitkisi

 

 

Calathea Medallion

Dua çiçeği ailesinin en parlak yapraklarına sahip olan: Calathea Medallion.

saksı içerisinde calathea medallion bitkisi

 

 

Calathea Crocata

Dua çiçekleri içerisinde çiçekli tür olarak bilinen: Calathea Crocata

siyah saksıda calathea crocata çiçeği

 

 

Calathea Suprisestar

Siyah üzerine pembe çizgiler ile tropikal görünümünü tamamlayan: Calathea Surprisestar

kırmızı saksıda calathea suprise star

 

Tüm dua çiçeği türlerimize kategori sayfamızda yer alan "dua çiçeği" kategorisinden ulaşabilir, hızlı ve kolayca sipariş oluşturabilirsiniz.