150TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETSİZ!

bitki ara sepet

DUA ÇİÇEĞİ (KALATYA ÇİÇEĞİ) BAKIMI NASIL OLMALI?


Dua çiçekleri egzotik görünümlü yağmur ormanları bitkileridir. Egzotik görünümlerinin yanı sıra sabah açılıp akşam kapanan hareketli yaprakları son yılların en popüler saksı çiçekleri arasında yer alıyor. Maranta, Makoyana, Whitestar ve Medallion gibi türünün en sevilen dua çiçeklerinin bakım ihtiyaçlarına beraber göz atalım.

 

 

SU: Haftada 1 defa toprak yüzeyi tam kurumadan sulamaya özen gösterin.

 

IŞIK: Direkt güneş ışığı almadığı, aydınlık ortamları tercih eder. Çok fazla güneş ışığına maruz kalması eşsiz desenlerine zarar verecektir. Az ışıklı ortamlara uyum gösteren bir yapıya sahiptir.

 

BESİN: İlkbahar ve yaz aylarında ayda 1 defa bitki besini kullanmanız önerilir.

 

Ek Bakım Bilgileri:

Dua çiçeklerini içme suyu ile sulamanız çiçeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyecektir. Tropikal yapısı gereği hava akımın olduğu kapı, pencere ve klima önü gibi alanlarda bulunmaktan hoşlanmayan calathea türleri nemli, sıcak ortamları sevmektedir.

 

Dua çiçeğimin yaprakları kıvrılıyor?

Dua çiçeğinin yapraklarının kıvrılması az sulandığına işaret eder. Bitkimiz su ihtiyacını yapraklarını buruşturarak belli eder. Düzenli bir sulama ile bitki kolayca eski sağlığına kavuşacaktır.

 

Dua çiçeğimin yaprakları sarardı?

Dua çiçeğinin yapraklarının sararması çok fazla sulandığına işaret eder. Sulama dönemleri arasındaki zamanı uzatmanız sağlığın kavuşması açısından önemlidir.

 

Dua Çiçeğimin üzerinde siyah noktalar oluştu?

Dua çiçeklerinin yapraklarında siyah noktalar oluşması sulama suyunuzun kalitesi ile alakalıdır. İçme suyu kullanarak sulamanız bitkinin sağlıklı gelişimini destekleyecektir.

 

Link: Dua Çiçeği Türleri