Orkide Bakımı, Orkide Çiçek Açtırma - Heryerbitki

İNDİRİMLİ ÇİÇEKLERE GÖZ ATMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

bitki ara sepet

ORKİDE BAKIMI, SULANMASI, KONUMLANDIRILMASI


Orkide Bakımı Nasıl Olmalı?

Masumiyet ve zarafetin sembolü olarak görülen orkide çeşitleri en çok tercih edilen bitkilerin başında yer alıyor. Özel günlerin en çok tercih edilen çiçeği, toplum içerisinde bakımı zor olarak biliniyor olsa da aslında bakımı en kolay bitkiler arasında yer alıyor. Yaşam alanlarımızı uzun süre çiçekli kalarak güzelleştiren bu bitkimizin bakım ihtiyaçlarına beraber göz atalım. 

 

Orkideler Yağmur Ormanı bitkisidir. Bu nedenle toprağının kurumaması orkidenin gelişimi için oldukça önemlidir. Her daim nemli bir toprak isteyen orkidelerin sulanmasında dikkat etmeniz gereken noktalardan biri köklerinin su içerisinde yüzüyor olmaması. Köklerinin su içerisinde kalması zaman içerisinde küflenmesine ve bitkinizin ölmesine sebep olacaktır.

 

Orkideler sulanırken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise orkideyi kökten sulamanız gerektiğidir. Su dolu bir kap içerisinde batırarak köklerinin ıslanmasını gözlemleyebilirsiniz. Toprak ve köklerinin ıslandığına emin olduğunuzda bitkinizi su dolup kap içerisinden çıkartıp eski bulunduğu bölgeye alabilirsiniz.

 

Orkidelerin yukarıdan sulanması köklerine zarar verdiği için önerilmemektedir.

 

Genel olarak orkidelerin sulanması hava sıcaklıklarına ve toprağının kurumasına bağlı olsada haftada 1 defa sulamanız orkidenizi mutlu edecektir.

 

Orkidelerin renklerine göre anlam taşıdığını biliyor muydunuz? Orkide siparişi vermeden önce orkidelerin renklerine göre anlamlarını öğrenmek istersen orkide çeşitlerimize göz atabilir açıklama kısmında yazan anlamlarını inceleyebilirsin.

2 adet saksı içerisinde orkide

 

Orkide Kaç Günde Bir Sulanır?

Orkidelerin sıcak yaz aylarında suya daldırma yöntemi ile haftada 2 defa sulanması yeterli olacaktır. Kış aylarında ise orkidenizin sulama sıklığını haftada bire düşürebilirsiniz.

beyaz saksı içerisinde eşsiz güzellikteki mavi orkide

Mavi Orkide

Ekstra Bakım Önerisi:

Yaz aylarında orkidenizin yapraklarının altına haftada 1 defa buz koymanız bitkinizin sağlıklı gelişimine katkı sağlayacaktır. Buzdan akan suyun köklerde birikinti yapmamasına dikkat ediniz.

 

Sıcaklık: Orkidelerin çiçek açabilmesi ve uzun süre çiçekli kalabilmesi için oda sıcaklığında bulundurulmasına öneriyoruz.

 

Orkideme Nasıl Çiçek Açtırabilirim?

Orkidenize besin takviyesi vererek çiçek açtırabilirisiniz. Orkidenize yaz ve ilkbahar aylarında 2 haftada 1 defa bitki besini takviyesi yapmanız çiçek açımını ve çiçekli kalma süresini arttıracaktır. Tüm tomurcukları çiçek açtıktan sonra orkidenize verdiğiniz bitki besini takviyesini azaltabilirsiniz.

 

Orkidemi Nerede Konumlandırmalıyım?

Orkidenizi direkt gün ışığı alan ortamlar uzak tutmalısınız. Direkt gün ışığı orkidenizin çiçeklerine ve yapraklarına zarar vereceği için yarı gölge ortamlar orkidelerin bakımı en için en uygun yerler olacaktır. Orkidelerin köklerinin gün ışığı alması gerektiği için dilerseniz çömlek saksılarımız içerisinde dilerseniz çiçek sepeti içerisinde konumlandırabilirsiniz.

 

Ekstra Bilgi:

Orkidenizin yapraklarını fıs fıs ile nemlendirmemelisiniz. Yapraklarının üzerinden biriken su mantar oluşumuna yol açabilir. Bitkinin yapraklarının hava almasını istiyorsanız nemli bir bez yardımı ile bitkinizin yapraklarını silmeniz önerilir. 

 

Orkidemin Yaprakları Sararıyor? Ne Yapmalıyım?

Orkidenizin yapraklarının sararması çok fazla gün ışığı aldığına işaret eder. Daha az gün ışığı aldığı bir konuma almanız önerilir. Yeşil renkli yapraklar bitkinizin sağlıklı olduğuna işaret eder.

 

Orkidemin Çiçekleri Çürüyor? Ne Yapmalıyım?

Orkidenizin çiçeklerinin çürümesi çok fazla sulandığına işaret eder. Sulama arasında mutlaka köklerinin kuruduğuna emin olunuz ve köklerini su içerisinde bırakacak şekilde sulamayınız. Ölen ve grileşen köklerini temiz bir makas yardımı ile kesmen orkidenin güç toplamasına yardımcı olacaktır. 

 

Ekstra Bilgi:

Saksının dışarıya taşan orkide kökleri bitkinin hava almasını sağlamaktadır. Bu sebeple saksının dışına çıkan köklere hiçbir şekilde zarar verilmemelidir.

 

Son olarak, çiçekli bitkiler içerisinde antoryum ile birlikte sene içerisinde en çok çiçekli kalan bitkilerin başında yer alan orkideler; doğru bakım koşulları altında sene içerisinde 3-4 defa 12 hafta süreyle çiçekli kalabilmektedir.

 

Tüm orkide çeşitlerimizden satın almak için linke tıklaman yeterli. >> https://www.heryerbitki.com/orkide/