Saksı Çiçekleri, Orkideler, Tasarım Çiçekler ve Çok Daha Fazlasını Aynı Gün Teslimat Fırsatıyla Hemen Keşfet!

bitki ara sepet

LOTUS ÇİÇEĞİNİN ANLAMI VE BAKIMI HAKKINDA MERAK EDİLENLER?


Lotus Çiçeği Anlamı Nedir?

Lotus çiçeği yeniden doğuşu ve saflığı sembolize eder. Budizm'e göre her insan içerisinde enerji barındırır bu enerjiyi ortaya çıkartacak durumlara ihtiyacı vardır.  Yeniden doğuş sayesinde her an insan içerisindeki enerjiyi yenileyip kendi nirvanasına ulaşma potansiyeli taşır. Lotus çiçeği bulanık sularda dahi önce yapraklarını açarak yeniden doğuşu başlatır ardından eşsiz güzellikteki çiçeklerini aşarak nirvanasına ulaşır. Aynı zamanda lotus çiçeği zorlu yollardan geçerek başarıya ulaşma anlamı taşır.

Lotus Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalı?

Lotus çiçeği ilginç yaprakları ve göz alıcı çiçekleriyle son dönemin en popüler çiçekleri arasında yer alıyor. Kökeni Kuzey Amerika olan bu çiçek türü, doğada beyaz, kırmızı, pembe, sarı, mor ve mavi renklerde bulunabiliyor. Bu eşsiz türün bakım ihtiyaçlarına beraber göz atalım.

 

 

su içerisinde lotus çiçeği

 

Lotus Çiçeği Bakımında Bilinmesi Gerekenler?

IŞIK: Doğrudan güneş ışığı alan aydınlık ortamları tercih eder.

 

BESİN: Ayda 1 defa bitki besini takviyesi yapmanız sağlıklı gelişimini destekleyecektir.

 

SICAKLIK: Oda sıcaklığında gelişim gösterecektir.

 

KAP: Su içerisinde yetişmesiyle diğer çiçek türlerinden ayrılan lotus çiçeklerine, drenajsız bir kap içerisinde bakılabilir. Drenaj deliği olan kaplarda kökleri kolayca su ile birlikte akabileceği için gelişimini olumsuz etkileyecektir.

 

siyah su içerisinde lotus çiçeği

 

Lotus Çiçeği Bakımında Önemli Notlar:

Günde en az 6 saat direkt gün ışığı alması lotus çiçeğinin gelişimi için çok önemlidir. Köklerinin gelişimi için derin bir kap kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede bitkiniz daha fazla kök salımı gerçekleştirerek büyümesini gerçekleştirebilecektir. Sararan yapraklarını temiz bir makas yardımı ile kesmeniz bitkinizin büyümesini olumlu yönde etkileyecektir. Sararan yaprakları keserek bitkinizin var olan enerjisini yeni ve var olan yapraklara aktarmasını sağlayabilirsiniz.

 

Her 5 günde 1 defa suyunu yenileyerek daha hızlı ve sağlıklı gelişmesini destekleyecektir. Su değişiminde köklerinin zarar görmemesine özen gösteriniz.

 

Evcil dostlarımızın bir hayli ilgisini çeken bu güzel bitkimizi onların ulaşamayacağı yerlerde konumlandırmanızı öneriyoruz.

 

Lotus çiçeği, tıpta baş ağrısı ve kan akışını düzenlemede bir çok ilaç içerisinde kullanmaktadır.

 

Lotus çiçeği yapraklarım sarıya dönüyor?

 

Lotus çiçeklerinin bulunduğu suyun düzenli aralıklarla değiştirilmemesi ve suyun sıcaklığının oda sıcaklığında olmaması yapraklarında sararmaya yol açabilmektedir. Akıntılı su içerisinde bulunması gelişimini olumsuz etkileyecektir.