bitki ara sepet
Buradan Başlayın
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle , ilçe veya il girin.
anasayfa

Zambak Çiçeği Anlamı ve Özellikleri


Filtrele ve Sırala

Güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken ve sıcak mevsimlerin çiçeği olarak bilinen zambak çiçeği yaşam alanlarında en çok tercih edilen çiçekler arasında yerini almaktadır. Çiçeklerini ağustos ayında gösteren ve kısa süren bu dönemden dolayı kesme çiçek olarak kullanıma da uygundur. Hakkında bilinmesi gereken ve merak edilen zambak çiçeği bakımı ve özellikleri neler tüm detaylarıyla sizler için derledik. 

Birçok kültürde önemli bir yere sahip olan zambak çiçeği kimi zaman şiirlere, kimi zaman da edebiyata konu olmuştur. Asıl bölgesi kuzey alt tropik bölgesi olan zambak çiçeği soğanlı bir bitki türüdür. Birbirinden güzel ve farklı renk seçeneklerine sahip olan zambak çiçeğini sevdiklerinize hediye ederek onları mutlu edebilir ve bu güzel çiçek ile tanışmalarını sağlayabilirsiniz. Zambak çiçeği ve daha fazlası için heryerbitki.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra da zambak çiçeği bakımı ve özellikleri yazımızı okuyarak bu güzel çiçek hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz. 

beyaz zambak çiçeği

Zambak Çiçeği Özellikleri

Her çiçeğin kendine has özellikleri olduğu gibi zambak çiçeği özellikleri de bulunmaktadır. Öyle ki zambak çiçeğinin bakımını üstlenmek istiyorsanız zambak çiçeği bakımı ve özellikleri neler bilmeli ve bu detaylara dikkat etmelisiniz. Peki zambak çiçeği özellikleri nelerdir?

 • Zambak çiçeği oldukça dayanıklı bir bitkidir. Sağlam yapısı ve uzun bir gövdeye sahiptir.
 • Çok yıllık bir bitki olan zambak çiçeği bakımı yapıldığı takdirde uzun yıllar sizlere eşlik edecektir.
 • Çok sayıda renk çeşidine sahiptir. Zambak çiçeğinin her rengi de farklı anlamlar taşıdığı için hediye gönderirken anlamlarına dikkat etmenizde fayda olacaktır.
 • Bulunduğu ortamda kokusuyla dikkat çeken zambaklar oldukça hoş kokuya sahiptir.
 • Zambak çiçeğinin yaprakları kısa ve etli bir bitkidir. 
 • Çoğalma işleminde karanlık ortamda daha kolay filizlenmektedir.

Zambak Çiçeği Bakımı

 • Zambak çiçeği bakımında en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi ışık miktarıdır. Doğrudan güneş ışığını sevmeyen zambak çiçeği için yarı gölgeli yerlerde konumlandırmanız yeterli olacaktır. Aksi halde fazla güneş ışığı çiçeğinizin solmasına sebep olabilir.
 • Sıcak havaları seven bir bitki olduğu için soğuk havalarda ekstra özen istemektedir. Aksi halde bitkinizin soğuktan kökleri zarar görebilir.
 • Her çiçeğin can alıcı noktası olduğu gibi zambak çiçeği bakımı ve özelliklerinde de en can alıcı nokta sulamadır. Toprağının kuruluğunu göz önünde bulundurarak iki günde bir sulama gerçekleştirebilirsiniz. Mümkünse çeşme suyu yerine hazır su kullanmanız çok daha doğru olacaktır. Sulama yaparken hava sıcaklığını da göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Aksi halde fazla su vererek bitkinize zarar verebilirsiniz. 
 • Zambak çiçeğinizin bulunduğu ortamın sıcaklığı 15 derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. En ideal ortam sıcaklığı olarak 21 – 25 derece aralığındadır. 
 • Ne kadar güçlü bir yapıya sahip olsa da zambak çiçeklerinin dökülmemesi ve gövdesinin zarar görmemesi için rüzgâr, hava akımı ve diğer dış etmenlerden korumanız gerekmektedir. 
 • Mevsimsel geçişlerinde veya dönem dönem bitkinizin yaprakları kuruyabilir. Kuruyan yaprakların temizlenmesi sağlıklı dallarının etkilenmemesi için oldukça önemlidir. 
 • Zambak çiçeğini saksıda yetiştirirken toprağının çok killi ve kireçli olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca toprağının düzenli havalandırılması ve yılda iki kere vitamin takviyesi yapılması çiçeklerin canlılığı ve sağlığı açısından oldukça önemlidir.

turuncu zambak çiçeği

Zambak Çiçeği Anlamı

Zambak çiçeği saflık, masumiyet ve yeniden doğuşu simgeler. Renklerine göre zambak çiçekleri ise şu anlamları alır:

Beyaz Zambak Anlamı

Saflık ve yeniden doğuşu sembolize eder.

Pembe Zambak Anlamı

Aşk ve hayranlık anlamlarını taşır.

Kırmızı Zambak Anlamı

Aşk ve tutku anlamlarını taşır. 

Turuncu Zambak Anlamı

Enerji ve samimiyeti sembolize eder.

Sarı Zambak Anlamı

Mutluluk ve huzur anlamını taşır.

Zambak Çiçeği Hikayesi Nedir?

Yunan mitolojisinde Zeus’un karısı Heranın anne sütünden yaratıldığına inanılan zambak çiçeği saflığın simgesi olarak görülmektedir. Kökeni Japonya olarak bilinmektedir.

Zambak Çiçeği Renkleri Nelerdir?

Zambak çiçeği doğada karşımızı beyaz, kırmızı, mor, turuncu ve pembe renklerde çıkmaktadır. Bu renkler arasında en çok tercih edileni beyaz zambak çiçeğidir.