bitki ara sepet
Buradan Başlayın
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle , ilçe veya il girin.
anasayfa

Uyku Çiçeği (Süs Yoncası) Bakımı ve Çoğaltılması


Filtrele ve Sırala

Çiçek severler etrafımda çeşitli çiçekler bulundurmayı ve onlara bakmayı oldukça severler. Bunun için de hep bir çiçek arayışı içerisindedirler. Uyku çiçeği de herkes tarafından bilinmediği için görenlerin dikkatini çekerek merak uyandırırlar. Bu yüzden de uyku çiçeği bakımı ve özellikleri birçok iş tarafından oldukça merak edilmektedir. Oxalidaceae sınıfından gelen bu çiçeğin anavatanı güney Amerika’dır. Farklı iklim koşullarına uyum sağlaması ve yetişmesiyle dünyanın pek çok yerine yayılmıştır uyku çiçeği.

 Kendine özgü yapısıyla dikkatleri üzerine çıkan bu çiçek her ortama ayak koşula uyum sağlayabildiği için evlerde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Fakat bunun için bazı detayları bilmeli ve buna göre dikkat etmemiz gerekebilir. Süs yoncası adıyla da bilinen uyku çiçeği hakkımda merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda sizler için derledik. Gelin yazımızın içeriğine göz atalım:

 • Uyku Çiçeği Özellikleri
 • Uyku Çiçeği Bakımı
 • Uyku Çiçeği Nasıl Canlandırılır?
 • Uyku Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Uyku Çiçeği Özellikleri 

Bir çiçeğin bakımını üstlenebilmek için tüm özelliklerini bilmeli ve buna göre bir bakım gerçekleştirmelisiniz. Uyku çiçeği özellikleri neler ele alacak olursak Göze çarpan bazı özellikleri bulunmaktadır. Tüm saksı çiçeklerinde olduğu gibi süs yoncası uyku çiçeğinin de doğada 800+ türü bulunmaktadır. 

Bu türler içerisinde de en popüler olanı yılda bir kez çiçek açan uyku çiçeğidir.

 • Tercih edeceğiniz türe göre tek yıllık ya da çok yıllık olması değişkenlik göstermektedir.
 • Uyku çiçekleri yer bitkisi ya da çalı olarak yetiştirilmektedir.
 • Çok fazla boy atmayan uyku çiçeği genelde 15 – 20 cm aralığında büyüme göstermektedir.
 • Uyku çiçeği bakımı ve özellikleri noktasında bir diğer önemli özellik ise soğanlı bir kök yapısına sahip olmalarıdır. Bu yüzden de yavrulayan kökleriyle çoğaltma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Zaman zaman yapraklarına değişkenlik gözlenen uyku çiçeğinin çiçekleri de farklılık gösterebilir.
 • Uyku çiçeği bulunduğu konumu sevmez ise yeterli gelişmeyi göstermeyerek solabilir. 

saksıda süs yoncası

Uyku Çiçeği Bakımı

Bakımı her ne kadar kolay olsa da uyku çiçeği bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de uyku çiçeğini doğru konumlandırmaktır. Yerini sevmeyen bu çiçek gelişim göstermeyerek zamanla solacaktır.

 • Uyku çiçeğini sularken de oldukça dikkat etmemiz gerekir. Fazla sulama yapıldığı takdirde çiçeğiniz solacaktır. Uyku çiçeğinin toprağı kurudukça sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Evde besleyeceğiz uyku çiçeği için saksı tercihinizde küçük saksı seçmeniz faydalı olacaktır. Küçük saksı bulamıyor iseniz ufak bir çiçek sepeti içerisinde sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz.
 • Bitkinizin uzun süre güneşte kalmamasına özen gösterin. Sabah güneş ışığını yeterli bir miktarda aldıktan sonra uyku çiçeğini gölgeli bir alana konumlandırmanız gerekmektedir.
 • Çiçek açma dönemi belli olmayan bu bitkinin ne zaman çiçek açar sorusuna verilen net bir cevabı bulunmamaktadır. Belki de adı bu yüzden uyku çiçeği olarak günümüze kadar gelmiştir. Uyku çiçeği ve daha fazlası için www.heryerbitki.com ziyaret edebilir sevdiklerinize çiçek hediye ederek onların yüzündeki gülümsemeye sebep olabilirsiniz.

elde tutulan süs yoncası

Uyku Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Bitkiniz cansız görünüyorsa veya kötü durumdaysa, aşağıdaki adımları izleyerek uyku çiçeğini canlandırabilirsiniz:

Işık: Uyku çiçeği, parlak ancak doğrudan güneş ışığından uzak bir yerde tutulmalıdır. Aşırı güneş ışığı bitkinin yapraklarının yanmasına ve kurumasına neden olabilir. Bitkinin ışık ihtiyacını karşılamak için, yarı gölgeli bir bölgede veya aydınlık bir odada, pencereye yakın bir yere yerleştirin.

Sulama: Uyku çiçeği, sulama konusunda oldukça hassas bir bitkidir. Toprağının nemli kalması gerektiği için düzenli olarak sulanmalıdır, ancak aşırı sulama bitkinin köklerinde çürüme veya çiçeklerin solması gibi sorunlara neden olabilir. Bitkinin toprağı kurudukça, hafifçe sulayın ve suyu fazla tutmayın.

Toprak: Uyku çiçeği, hafif asidik toprakları tercih eder. Eğer bitkinizin toprağı çok fazla kireçliyse veya besinsizse, bitki zayıf ve cansız görünebilir. Bitkinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için, uygun bir pot toprağı kullanın ve bitkinin ihtiyaçlarına uygun şekilde gübreleyin.

Budama: Uyku çiçeği, yaprak döken bir bitki olduğu için, yaprakları zaman zaman dökülebilir. Bununla birlikte, bitkinin yaprakları hızlı bir şekilde yenilenecektir. Bitkinin dal ve yapraklarını temizleyerek, bitkinin daha iyi bir şekilde havalandırılmasını ve güneş ışığının daha iyi emilmesini sağlayabilirsiniz.

Nem: Uyku çiçeği, nemli bir ortamı tercih eder. Bitkinin yapraklarını düzenli olarak nemlendirerek, bitkinin nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları izleyerek uyku çiçeğinizi canlandırabilirsiniz. Ancak, bitkinizin çok fazla zarar görmüş olması durumunda, bitkiyi kesip yeni sürgünlerle çoğaltabilirsiniz.

Uyku Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Uyku çiçeğinin çoğaltılması oldukça kolaydır ve iki farklı yöntem kullanılabilir: tohumla çoğaltma veya sürgünle çoğaltma.

 • Tohumla Çoğaltma:

Tohumları temin edin. Uyku çiçeği bitkisinin tohumları, bitkinin çiçeklerinden elde edilebilir.

Toprak hazırlığı yapın. Tohumları ekmeden önce, toprağı iyice hazırlayın ve gevşetin.

Tohumları ekme. Tohumları toprağa ekin ve üzerini hafifçe örtün.

Sulama. Tohumların çimlenmesi için nemli bir ortama ihtiyaçları vardır, bu yüzden toprak yüzeyi kurumadan sulayın.

Bakım. Tohumların büyümesini izleyin ve toprak nemini kontrol edin. Bitkiler yaklaşık 2-3 hafta içinde filiz verecektir.

 • Sürgünle Çoğaltma:

Sürgünleri seçin. Bu yönteme yaprakla çoğaltma yöntemide denilmektedir. Uyku çiçeği bitkisi genellikle sürgünler oluşturur. Bu sürgünlerin ucunda küçük bitkiler olabilir.

Sürgünleri kesin. Sürgünü keserken, yaklaşık 5-6 cm uzunluğunda bir dal kesin ve alttaki yaprakları çıkarın.

Köklendirme. Kesilen sürgünü su dolu bir kaba yerleştirin ve 1-2 hafta içinde köklerin çıkmasını bekleyin.

Toprak hazırlığı yapın. Köklenen sürgünü yeni bir saksıya ya da bahçeye dikmek için uygun toprağı hazırlayın.

Bitkiyi dikin. Köklenen sürgünü toprağa dikin ve hafifçe sulayın.

Bakım. Dikilen bitkiyi nemli tutun ve düzenli olarak sulayın. Yaklaşık 2-3 hafta içinde yeni bitkinin büyümesini gözlemleyebilirsiniz.