500TL ve Üzeri Alışverişlerde 40TL İndirimi Kaçırma! Kod: EYLUL40

bitki ara sepet
Buradan Başlayın
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle , ilçe veya il girin.
anasayfa

Sümbül Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalı?


Ortamı güzel kokusuyla büyüleyen sümbül çiçeğinin bakımı nasıl olmalı oldukça merak edilen bir konudur. Soğanlı bir bitki olan sümbül çiçeğinin yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Anayurdu İran, Türkmenistan ve Doğu Akdeniz bölgelerinden ülkemize kadar gelen sümbül çiçeğinin bakımı nasıl olmalı merak konusu olmuştur. 

Kokusunun güzelliğinden dolayı da birçok kozmetik üründe, deterjanda ve parfüm çeşitleri içerisinde yer alan sümbül çiçeği bulunduğu her ortamda kokusuyla iz bırakmaktadır. Sevdiklerinize bu eşsiz kokulu sümbüllerden hediye etmek isterseniz heryerbitki.com sitemizden hediyelerinizi seçebilirsiniz. Şimdi sümbül çiçeğinin bakımı nasıl olmalı detaylarıyla inceleyelim.

Sümbül Çiçeğinin Bakımında Nasıl Olmalı?

Baharın kokusunu gittiği her ortama taşıyan sümbül çiçeğinin bakımı nasıl olmalı çiçek severler tarafından oldukça merak edilmektedir. Bakacağınız çiçek her ne olursa olsun ilgisiz ve sevgisiz kalmamasına özen göstermelisiniz. Şimdi tüm detaylarıyla sümbül çiçeğinin bakımı nasıl olmalı gelin hep beraber inceleyelim.

Işık bir çiçeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Sümbül çiçeğinin de ışık ihtiyacı dolaylı bir şekilde olmalıdır. Direkt olarak güneş ışığı gelişimi için sağlıklı olmayacaktır. Sümbül çiçeğini konumlandırırken hafif gölgeli bir alan doğru tercih olacaktır.

Sümbül çiçeğini konumlandırırken bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise rüzgâr ve hava akımına karşı korunaklı bir yer tercih etmek olacaktır. Bu yüzden kapı veya pencere kenarları sümbül çiçeği için doğru yerler olmayacaktır. Bunun yanı sıra evinizde veya ofisinizde bulunan klima veya vantilatörden de uzak tutmanız önerilir. Eğer evinizde orkide çiçeği var ise aynı konumu tercih edebilirsiniz.

Sümbül çiçeğinin bakımı nasıl olmalı dediğimizde aklımıza ilk gelen detay toprak seçimi olacaktır. Sümbül çiçeği humusu sevdiği için toprak seçiminde bolca humus tercih edilmelidir. Karma topraklar ve mineralli topraklar sümbül çiçeğinin gelişiminde etkili olacaktır. 

Her bitkinin can alıcı noktası sulama olduğu gibi sümbül çiçeğinin de sulaması oldukça önemlidir. Yaz aylarında haftada en az 2 kere sulama yapılması gerekmektedir. Toprağının nemli olmalı gelişimi için önemlidir. Bu yüzden sulama miktarı her zaman aynı kalmalı ve oda sıcaklığında su ile sulanmalıdır. Kış aylarında sulama miktarı haftada bire düşebilir. Fakat unutmayın ki sümbül çiçeği susuz kalmaya dayanamaz. Bu yüzden düzenli aralıklarla ve kontrollü bir şekilde sulama yapılması gerekir. 

Sümbül çiçeğinin bakımı nasıl olmalı sorusunun bir diğer cevabında saksı seçimi olmaktadır. Soğanlı bir bitki olan sümbüllerin orta boy saksı tercih edilmesi gelişimi için doğru olacaktır. Sümbül büyüdükçe her sene saksı değişimi yapmanız önerilmektedir. Çünkü sümbüller büyüdükçe kökleri genişler ve saksısı ona küçük geldikçe rahat edemez. Durum böyle olunca da sümbülün ömrü giderek kısalarak yavaş yavaş çürümeye başlar. Tüm saksı çiçeklerinde olduğu gibi saksı değişimi için bahar aylarının başlangıcını tercih edebilirsiniz.

Başta da söylediğimiz gibi sevgimizi ve ilgimizi sümbül çiçeğinin bakımına eklediğimizde etrafımızda kokularıyla mest eden sümbüller yer alacaktır. Sümbül çiçeğinin bakımı nasıl olmalı sorusunun cevabını detaylarıyla öğrendikten sonra sevdikleriniz için birer sümbül hediye edebilir ve onları da bu eşsiz kokusuyla mest edebilirsiniz. 

Sümbül Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Sümbül çiçeğinin faydalarını sizin için sıraladık:

  • Saç dökülmesini önleyicidir.
  • Vücutta oluşan ağrıları hafifletici özelliğe sahiptir.
  • Egzema ve akne tedavisinde kullanılır.
  • Kokusu ile derin bir uyku almanıza yardımcı olur.

Sümbül Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Sümbül çiçeği oldukça güçlü kök yapısına sahiptir bu nedenle kolay kolay çürümezler. Kokusu ve narin çiçeklerinin görünüşüyle insanı mest eden bir havaya sahiptir. Mart ve nisan aylarında çiçek açmaya başlar. Kış ayı boyunca yaz aylarında çiçek açmak için güç toplar. Sonbahar aylarında ekilen sümbül çiçeği ilkbahar ve yaz aylarında çiçek vermeye başlayacaktır.