Saksı Çiçekleri, Orkideler, Tasarım Çiçekler ve Çok Daha Fazlasını Aynı Gün Teslimat Fırsatıyla Hemen Keşfet!

bitki ara sepet

STARLİÇE, CENNET KUŞU BİTKİSİ BAKIMI NASIL OLMALI?


Bulunduğu ortama geniş ve gösterişli yapraklarıyla tropikal bir etki katan cennet kuşu bitkisi en çok tercih edilen iç mekan bitkileri arasında öne çıkıyor. Direkt gün ışığı hariç neredeyse tüm ışık türlerine uyum sağlayan cennet kuşu bitkisi bu özelliği ile iç mekanda neredeyse tüm odalarda kendine yer bulabiliyor. Gelelim bu güzel bitkimizin bakım ihtiyaçlarına:

 

saksıda cennet kuşu bitkisi

 

☀️ Işık İhtiyacı

Direkt gün ışığına uzun süre maruz kalmaktan hoşlanmaz. Direkt gün ışığı hariç diğer tüm ışık koşullarına uyum gösterir. Ne kadar çok ışık alırsa o kadar hızlı gelişim gösterecektir.

 

💧 Sulama

Toprak yüzeyinin yarısının kuruması sulanmaya ihtiyacı olduğunu gösterir. Sulama yaptıktan sonra köklerine inen suyun mutlaka tahliye deliğinden dışarı gittiğine emin olun. Köklerinde birikecek fazla su çürümeye neden olacaktır.

 

💧💧 Nem

Cennet kuşu bitkisi tropikal bir bitki olduğu için oda sıcaklığına ve neme ihtiyaç duyar.

 

🌱 Besin takviyesi

Yaz ve ilkbahar aylarında ayda 1 defa olmak üzere besin takviyesi uygulayabilirsiniz.

 

🐶 Evcil hayvan dostu

Evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde bulundurmanız önerilir.

 

Çiçekli Starliçe Satın Al


Starliçe bakımı ile ilgili ekstra bilgiler:

  • Starliçe bitkiniz sulama suyuna karşı çok hassastır. İçme suyu kullanmanız önerilir. Musluk suyu kullanımı içerisindeki kireç nedeniyle yapraklarında kararma yapabilir.
  • Starliçe bitkisinin eşsiz güzellikteki çiçekleri 4-5 yaşlarındayken açmaya başlar.
  • Yapraklarında sararma meydana gelmesi, çok fazla suladığınıza işaret eder.
  • Starliçe bitkisinin yapraklarının kıvrılması yeteri kadar nem ve sıcaklık alamadığına işaret eder.

 

Sağlığını kaybeden yapraklarını budamanız yeni açacak olan yaprakların daha güçlü açmasını sağlayacaktır. Tüm saksı çiçeklerinde olduğu gibi yeni açan yapraklara kuvvetin aktarılması için sararan ve kuvvetini kaybeden yapraklarını mutlaka budamalısınız. Budama işlemi bitkinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

 

Kış aylarında verdiğiniz su miktarını azaltabilirsiniz. Cennet kuşu bitkisi gelişimi için güneşe ihtiyaç duyduğu için güneşin daha az görüldüğü kış ve sonbahar aylarında vermiş olduğunuz su miktarını azaltmanız önerilir.

 

Cennet kuşu bitkisi ile ilgili en çok sorulan sorular 

Bitkimin yaprakları neden yırtılıyor?

 

Bitkinizin yapraklarının büyüdükçe yırtılması tamamen doğal bir durumdur. Zaman içerisinde rüzgar aldıkça yapraklarında doğal yırtılmalar meydana gelecektir. Eğer yapraklarında ani ve hızlı bir yırtılma gözlemliyorsanız bulunduğu ortamın çok fazla rüzgar alıp almadığını kontrol etmelisiniz.

 

Starliçe bitkim neden hep ortadan yaprak veriyor?

 

Bitkiniz her zaman ortadan yeni yaprak verecektir. Bunun nedeni ise starliçe bitkisinin formunu tüm taraflarında eşit olarak koruma isteğidir.

 

Starliçe bitkimin saksı değişimini ne zaman gerçekleştirmeliyim?

 

Starliçe bitkisi 18-24 ay arasında saksı değişimine ihtiyaç duyacaktır. Bu süreçten önce gerçekleştirilen saksı değişimi bitkinin sağlıklı kök yapısını olumsuz etkileyecektir. Yeni saksıya geçerken mevcut saksı çapından 2 ila 4 cm daha büyük bir saksı seçmelisiniz. Çok büyük ve küçük saksı seçimi bitkinin gelişimini olumsuz etkileyecektir.

 

Starliçe, Cennet kuşu bitkisi gibi bulunduğu ortama tropikal etki katan büyük yapraklı bitkiler için büyük boy bitkiler koleksiyonumuza göz atabilirsiniz.

 

Farklı boy ve ebatlarda saksılı starliçe siparişi vermek için Starliçe koleksiyonumuza göz atabilirsiniz.