Saksı Çiçekleri, Orkideler, Tasarım Çiçekler ve Çok Daha Fazlasını Aynı Gün Teslimat Fırsatıyla Hemen Keşfet!

bitki ara sepet

GUZMANYA ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL OLMALI?


Guzmanya çiçeği doğru bakım koşulları altında 1 sene boyunca çiçekli kalabilen nadir türlerdendir. Dünya üzerinde 120 farklı çeşidi olsa da hepsinin bakım gereksinimleri aynı. Kökeni Güney Amerika olan bu güzel çiçeğin bakımı nasıl olmalı beraber göz atalım.

 

siyah saksıda guzmanya çiçeği

 

Guzmanya çiçeği ışık ihtiyacı?

Guzmanya çiçeği direkt gün ışığından uzak tutulmalıdır. Direkt gün ışığı eşsiz güzellikteki çiçeğinin renginin solmasına yol açacaktır. Az ışıklı ortamlara dayanabilen yapısıyla ev ve ofislerin neredeyse tüm köşelerinde yaşamaya uyum gösterir.

 

Guzmanya çiçeği sulaması nasıl yapılmalıdır?

Guzmanya çiçeği sulama suyuna karşı çok hassastır. Mutlaka içme suyu kullanarak sulamalısınız.

 

Guzmnaya çiçeği için gerekli oda sıcaklığı?

Tropikal bir bitki olduğu için yüksek nemli ve sıcak ortamlardan hoşlanır. Günlük olarak yapraklarını nemlendirmeniz guzmanya çiçeğinin gelişimi için önemlidir.

 

Ekstra bilgiler:

Yaz ve ilkbahar aylarında 2 haftada 1 defa bitki besini kullanmanız sağlıklı gelişimini destekleyecektir. Renkli ve canlı çiçekleriyle ev ve ofislere canlılık katan bu uzun ömürlü çiçek son dönemlerin en çok tercih edilen çiçekleri arasında yer alıyor. Bromeliad ailesinin bir üyesi olan guzmanyalar, ananas ve hava çiçeği türleriyle aynı kökenden gelmektedir. Bromeliad ailesinin üyeleri, ağaçta, toprakta ve diğer bitki türleri üzerinde yetişebilmektedir. Bromeliad ailesinin üyelerine saksı çiçekleri koleksiyonundan ulaşabilirsiniz.

 

Guzmanya çiçeğinin yapraklarının güçsüzleşmesi az sulandığına işaret eder.

 

Evcil hayvan dostu bitkiler koleksiyonunda yer alan guzmanya çiçeği, evlerinde kedi ve köpek olan bitki severlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

 

Guzmanya çiçeğinin budanmaya ihtiyacı yoktur. Sadece güçsüzleşen ve formunu kaybeden yapraklarını temiz bir makas yardımı ile kesmeniz onu mutlu edecektir. Güçsüz ve kötüleşen yapraklarını kesmek bitkinin enerjisini yeni açacak ve var olan yapraklarına aktarmasını sağladığı için gelişimini hızlandıracaktır.

 

 

Guzmanya çiçeği kurudu ne yapmalıyım?

 

Guzmanya çiçeğinin solmasına neden olacak durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Direkt güneş ışığına maruz kalması.
  2. Çok fazla soğuk havaya maruz kalması.
  3. Yeteri kadar toprağının olmaması.
  4. Köklerini çürütecek kadar fazla sulanması.

Bu saydığımız 4 duruma karşı önlem almanız durumunda guzmanya çiçeğiniz uzun yıllar sizinle kalacaktır.

 

Guzmanya çiçeğinizi 5 farklı saksı seçeneği veya çiçek sepetiyle birlike sipariş verebilir, kendinizi ve sevdiklerinizi bu uzun süre çiçekli kalan bitki ile mutlu edebilirsiniz.